[vc_row][vc_column][vc_column_text]W trakcie wakacji częściej podróżujemy w nowe miejsca, a naszymi towarzyszami są psy. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, a nasz ukochany pupil znika z naszego pola widzenia. Szczególnie na obcym terenie może nie poradzić sobie z powrotem do miejsca naszego pobytu. Podobne sytuacje mogą wydarzyć się w lesie, kiedy pies spuszczony ze smyczy pobiegnie za zwierzyną i straci kontakt z człowiekiem. Brzmi strasznie, prawda? Dlatego postarajmy się być przewidującymi i odpowiedzialnymi właścicielami!
Po pierwsze – przewidywać
Jako opiekunowie psów musimy zdać sobie sprawę z podstawowej rzeczy – jesteśmy za nie odpowiedzialni. Musimy umieć wybiegać myślami w przyszłość, przewidywać sytuacje kryzysowe oraz w miarę możliwości zapobiegać im. Zgubienie się to dla zwierzaka ogromny stres, który może nawet skutkować traumą. Jako właściciele powinniśmy zrobić wszystko, aby niedopuścić do takiej sytuacji, a w razie zaistnienia dać zwierzakowi szansę na odnalezienie powrotnej drogi do domu. Jak to zrobić?
Wielokierunkowe znakowanie psów
Dzisiejsza dostępność akcesoriów dla psów oraz postęp technologiczny daje nam wiele możliwości zabezpieczenia pupila na wypadek zaginięcia. Z których warto skorzystać?
- Adresówka – to najprostszy i najbardziej podstawowy sposób na oznakowanie swojego psa. Metalowa zawieszka doczepiona do obroży psa powinna zawierać jego imię, a także adres zamieszkania i numer telefonu do właściciela. Wybierzmy taki model identyfikatora, który na pewno nie zgubi się podczas biegania i innych zabaw naszego pupila. Odradzamy wybór zakręcanych adresatek, w których wnętrzu umieszcza się karteczkę z danymi. Często odkręcają się w trakcie spaceru, a karteczka wypada lub ulega zniszczeniu.
- Czipowanie – wszczepione pod skórę zwierzęcia urządzenie zawiera numer, który po zaczipowaniu zwierzaka zostaje zapisany w elektronicznej bazie. Upewnij się, że dane wprowadził hodowca lub weterynarz. Jeśli nie, musisz je samodzielnie wprowadzić np. do bazy www.safe-animal.eu. Odczytu danych z czipa dokonuje się za pomocą specjalnego czytnika. Zazwyczaj dysponuje nimi Straż Miejska oraz kliniki weterynaryjne. Dzięki temu od razu może ustalić, kto jest właścicielem czworonoga oraz jaki jest adres zamieszkania.
- System GPS – jest to najdroższe, ale zarazem bardzo skuteczne rozwiązanie. Lokalizator GPS dołącza się do obroży zwierzęcia i w każdej chwili istnieje możliwość sprawdzenia aktualnej pozycji urządzenia. Na to rozwiązanie powinni zdecydować się szczególnie właściciele psów, które wyjeżdżają w nowe miejsce, często spacerują po lesie lub za bardzo oddalają się od człowieka.
Najlepiej stosować połączenie 2 metod znakowania psów: bezwzględnie pies powinien posiadać czip z wprowadzonymi danymi właściciela i oprócz tego adresówkę. Dlaczego? Czasem jesteśmy w miejscu, gdzie trudno o dostęp do czytnika chipów. Wtedy dane właściciela psa najłatwiej i najszybciej odczytać z adresówki.
A Wy z których metod znakowania psa korzystacie? Podzielcie się z nami swoim doświadczeniem![/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Bardzo fajny wątek. Szukałem długo rozwiązania moich zagwostek i w końcu pomogliście. Dziękuję serdecznie!